Prevence proti virům aneb risk není vždy zisk
Prevence proti virům aneb risk není vždy zisk
Gauneři a zločinecké bandy. To jsou lidé, kteří po světě šíří počítačové viry. S jejich pomocí zneužívají výkon vašeho počítače nebo kradou osobní údaje a peníze. Neoloupí vás sice na ulici, ani vám fyzicky neublíží. Setkání s nimi ale vaše peněženka pocítí. Podnikatelům, kteří používají počítač k práci, mohou dokonce zničit celé živobytí. Vyplatí se proti počítačovým pirátům bojovat? Má prevence proti virům a pravidelná kontrola vůbec smysl?
Virus je škodlivý program, který proniká do počítačů i mobilních telefonů. Míří hlavně na osobní data, hesla, ale také na výkon přístroje. Pomocí něho se nezvaný host v klidu dostane až na váš bankovní účet, email nebo facebook.
Banky sice udržují vysoký standard ochrany svých systémů, pokud se ale pachatel správně přihlásí uživatelskými údaji, tak bezpečnostní prvky nemusí poznat podvod hned. Před odhalením pak hacker stihne převést část vašich peněz na anonymní účet kdesi na ostrově uprostřed Karibiku.
Takový může být jeden ze scénářů při napadení počítače virem. Tím ale výčet nebezpečí ze strany virů nekončí. Podívejme se na další z nich:
Druhy virů a škodlivých programů
Všechny škodlivé programy se nazývají souhrnným názvem malware (malicius software). Avšak stejně jako u lidských virů, se ty počítačové dělí na mnoho skupin. Některé škodí jen tím, že kradou výkon procesoru, jiné jsou opravdu určené ke zcizení vašich peněz a dat.
Ransomware – vyděračský software
„Oblíbeným nástrojem“ hackerů za poslední roky je vyděračský ransomware. Na počítači zašifruje veškerá data a udělá z nich rukojmí jako na divokém západě. Na obrazovce uvidíte pouze žádost o nemalé výkupné.
Ransomware hrozí nejvíce podnikatelům, firmám a státním institucím. Dokáže ochromit jejich provoz a soukromé firmy může snadno dovést k totálnímu bankrotu protože blokuje data, účetnictví, dokumentaci a další věci nezbytné pro chod podniku. Mnohé společnosti vyděračům ve strachu raději zaplatí. Nejznámější virus tohoto typu je zcela jistě Wannacry, který i 3 roky po svém spuštění stále infikuje nové přístroje.
Obyčejné viry
Šíří se většinou jako program, který musíte sami spustit. Proto se s oblibou vyskytují v přílohách mailů, kde je větší šance, že důvěřivý uživatel program uvede do chodu. Oproti novým sofistikovaným formám malwaru je snadno odhalitelný. Autoři spoléhají na to, že mailům od dobrých známých a kolegů budete věřit.
Trojský kůň
Tento program funguje přesně jak název napovídá. Často je skryt v nějakém běžném programu, který si ochotně sami do počítače nainstalujete (nejčastěji v pirátské kopii legitimního programu – například Windows Office).
Trojský kůň otevírá cestu virům nebo sám páchá různé nekalosti. Může vás kupříkladu sledovat přes webkameru a zaznamenávat co píšete na klávesnici včetně hesel a přihlašovacích údajů. To vše posílá svému tvůrci, který s nimi jistě nebude nakládat ve váš prospěch.
Počítačový červ
Červ neboli tzv. worm je velmi škodlivý druh softwaru. Z vašeho počítače se šíří dál do světa. Dokáže také sám poslat zavirovanou nebo podvodnou zprávu všem vašim kontaktům v mailu nebo sociálních sítích.
Představte si, že vám od někoho z rodiny přijde zoufalá zpráva s žádostí o okamžité poslání peněz. Dotyčný ale zprávu nepsal a údaje k platbě také míří neznámo kam. Spousta lidí ve snaze rychle pomoci skočí hackerům na špek a peníze pošle.
Odkud se bere virus ve vašem počítači?
Viry využívají všechny možné způsoby ke svému šíření. Pamatujete zákazy používání soukromých flash disků ve firmách a školách? Ještě vcelku nedávno byly zavirované flashky postrachem všech správců sítí.
Dnes jsou nejčastější zdroje nákazy zejména:
- Rizikové webové stránky – zejména s obsahem pro osoby starší 18-ti let. V závěsu za nimi jsou různé herní weby, kam chodí hlavně děti a mládež.
- Mailové přílohy – klasický spam chodí pořád stejně intenzivně jako před dvaceti lety. Spam dnes tvoří zhruba 80% všech odeslaných emailů. Většina těchto zpráv naštěstí neprojde filtrem, nicméně až deset procent z nich obsahuje infikovanou přílohu. Lví podíl na šíření virů tak mají infikované maily od dobrých známých, které si sami otevřete.
Jak poznat, že mám zavirovaný počítač?
Dobrý antivirový program většinou zamezí pokusům o zneužití vašeho počítače. Většinou. Uživatelé někdy antivir nainstalovaný vůbec nemají, nebo používají jen free verze a program často není pravidelně aktualizován. Antivirus je přitom prostředek číslo jedna při boji proti virům.
Viry se vždy snaží být o krok napřed a tak antivir nemůže bez pravidelných aktualizací dobře fungovat. Počítač hlásí, že je vše v pořádku, i když to není pravda.
Nenápadné známky přítomnosti viru
Podvratná činnost virů neznamená okamžitý kolaps počítače. Cílem většiny z nich je naopak působit dlouhodobě a nepozorovaně. Některé také poskytují zadní vrátka a bezpečný úkryt pro další škůdce podobného charakteru. Časem se u vás může nakupit slušná sbírka těchto potvor. Je pouhá otázka času, kdy vám některý z nich vyřadí počítač z provozu nebo způsobí jinou škodu. Přítomnost viru lze někdy odtušit z nezvyklého chování zařízení:
- Zpomalení počítače – pokud nemáte starý počítač nebo nepoužíváte náročné programy pro tvorbu grafiky a videí, tak není důvod k zpomalení. Na vině může být právě škodlivý software.
- Časté chybové hlášky – i za tím může stát virus, který narušuje fungování počítače.
- Mizení a záhadné přesuny souborů
- Jakékoliv náhlé a nezvyklé problémy se softwarem
- Nestabilita operačního systému, padání do BSOD
Jak se napadení viru vyhnout?
V první řadě je třeba uvažovat selským rozumem. Píše vám princ z Ugandy, že potřebuje pouze 300 dolarů na bankovní poplatek a dostane se ke jmění, které vám změní život? Pokud těmto zprávám věříte, tak vám určitě život změní a vy budete o 300 dolarů chudší.
Jsou ale i situace, kdy vám selský rozum nepomůže. Pokud někdo totiž infiltruje emailový účet vaší účetní a pošle vám fakturu, která obsahuje infikovanou přílohu, pak je vaše jediná naděje antivirus, jehož práce je škodlivý kód zastavit.
Aktualizovat, aktualizovat a zase aktualizovat. Pro hackera není nic jednoduššího, než využít chyby v zastaralém programu. Aktualizace instalují bezpečnostní záplaty a jsou nejjednodušší a nejdůležitější praktika při prevenci proti zavirování.
Proč se vyplatí objednat profesionální odvirování i když máte antivir?
Antivir je dobrá volba pro průběžnou ochranu počítače. Žádný program ale nemá stoprocentní účinnost. Čistě statisticky mu vždy zlomek virů prostě unikne. Za delší čas viry najdete prakticky na každém počítači. Pro odhalení skrytých virů je nutný razantnější zásah profesionálů:
- Odborník dokáže využít více efektivních metod a najde i viry, které samostatný antivirus přehlédne
- Má k dispozici specializované programy s lepším účinkem proti různým typům škodlivého softwaru
Pravidelné odvirování je nezbytná součást péče o počítač, které doplňuje funkci antivirových programů. Jedině obojí dohromady je zárukou bezpečí pro vaše zařízení a data.
Máte podezření, že je váš počítač pod nadvládou virů? Učiňte jim rychle přítrž a kontaktujte naše odborníky!